Europarlament chce zpět finanční prostředky zpronevěřené Le Penovou

Date:

Evropský parlament (EP) v neděli oznámil, že se pokusí získat zpět peníze, které měla zpronevěřit francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová v době, kdy byla jeho poslankyní. Uvedla to agentura AFP.

Francouzská zpravodajská platforma Mediapart v sobotu informovala, že Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) obvinil Le Penovou a tři další bývalé europoslance – jejího otce Jeana-Marieho Le Pena, jejího bývalého partnera Louise Aliota a Bruna Gollnische, někdejšího místopředsedu Národní fronty, později přejmenovaného na Národní shromáždění — ze zneužití prostředků EP.

Ve zprávě se píše, že Le Penová během svého působení ve funkci europoslankyně v letech 2004 – 2017 zpronevěřila přibližně 137 000 eur. Celkově mělo být neprávem vyplaceno 617 000 eur.

Vyšetřování OLAF probíhá od roku 2016, Le Penová vyslýchali v březnu 2021, řekl její právník Rodolphe Bosselut. Dále uvedl, že jeho mandantka si vyhrazuje právo podniknout právní kroky proti bývalým asistentům nebo poskytovatelům služeb, kteří mohli zpronevěřit finanční prostředky nebo se dopustili jiného pochybení bez jejího vědomí.

Meeting of European Union in conference room with glassy round table

Z Bosselutova pohledu není OLAF nezávislý. Právník navíc kritizoval načasování zveřejnění informace krátce před druhým kolem prezidentských voleb, které bude 24. dubna.

Le Penová čelí od roku 2017 dalšímu vyšetřování pro podezření ze zaměstnávání fiktivních asistentů v Evropském parlamentu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kvalitní batohy a rezervoáry CamelBak pro vaše pohodlí i na daleké trasy na kole

Většina cyklistů, kteří chtějí podat co největší výkon a ujet...

Plazmový hořák: Účinné zařízení pro dělení materiálů

Plazmový hořák umožňuje řezání materiálů plazmou. Tento způsob je...

Minerální kameny jako dekorace

Minerální kameny slouží jako ozdoba ve špercích, broušené i...