Kompostovat můžete i v zimě – jak na to

Date:

Pokud s kompostováním začínáte, možná se ptáte, jestli je v pořádku, nebo dokonce zda lze kompostovat přes zimní měsíce. Zásoba kompostovatelných materiálů z vaší zahrady sice klesá, když je listí shrabané a mráz „zapnutý“, ale proud kompostovatelného kuchyňského odpadu se s největší pravděpodobností kvůli mrazu a sněhu nezmenší.

Naštěstí je absolutně možné pokračovat v úspěšném kompostování i během zimy. Dokonce můžete s kompostováním i začínat v zimě. I když se proces rozkladu zpomalí, když teplota klesne, úplně se nezastaví nebo alespoň ne na dlouho. Bakterie, houby a jiné mikroby, jakož i větší dekompostéry, stejnonožky, svinky a žížaly, mohou přežít v kompostu po celý rok a začnou rozkládat organickou hmotu, jakmile se trochu oteplí.

Jediný čas, kdy se rozklad zastaví, je tehdy, když jsou materiály v hromadě kompostu zcela zmraženy. Máte-li však velkou kompostovou hromadu nebo uzavřený kompostér, je pravděpodobné, že organická hmota uvnitř zůstane dostatečně teplá, aby nezamrzla ak rozkladu dojde iv zimě. Klíčem k tomu, aby kompost zůstal aktivní i během zimy je příprava.

Příprava na zimní kompostování

Obsah vaší zimní kompostovací hromady může být stejný po celý rok. Zahrnuje kuchyňské zbytky, jako jsou ovocné slupky, kůry a jadérka. Spolu se zeleninou, včetně dýňových a cibulových slupek. Do kompostu může jít také kávová usazenina a papírové filtry. Spolu s čajovými lístky a čajovými sáčky bez sponek a nálepek. Skvělým doplňkem do kompostu jsou také vaječné skořápky.

Pokračujte v přidávání uhlíku

Nejprve je třeba si zapamatovat, že kompost musí být krmen správným poměrem zelených (dusík) a hnědých (uhlík) přísad. Přes zimu se ve vaší kuchyni budou produkovat zelené materiály, ale většina hnědé hmoty, jako jsou sušené listy, sláma a zbytky rostlin, se vyprodukuje na podzim. Posbírejte podzimní listí a v pytli jej uložte na suché místo v blízkosti kompostu, abyste vyvážili zelené zbytky, které přibývají přes zimu. Listy jsou skvělým zdrojem uhlíku. Mějte na paměti, že k vyvážení zelené přidané do kompostu je zapotřebí trochu více hnědé hmoty.

Aktivní kompost izolujte

I v nejchladnějším počasí musí být mikroby v kompostu udržovány aktivně. To znamená zajistit, aby zůstali v teple. V rámci přípravy sesbírejte na podzim hotový kompost, aby se přes zimu vytvořil prostor pro nové přírůstky do směsi. Použijte jej pro pokojové rostliny, rozložte jej po trávníku, po zahradě a kolem keřů. Kompostér na zimu přesuňte na slunce nebo do teplejší části dvora. Při výběru jeho umístění buďte realističtí, zvažte, jaké to bude přikládat kuchyňský odpad v silných deštích, větru nebo při nízkých teplotách. Přestavbu začněte vrstvou listí, případně slámou, kartonem či pilinami. Do středu vložte aktivní část a poté ji zakryjte další hnědou hmotou. Tím se izoluje aktivní kompost.

Sledujte vlhkost

V chladných a deštivých obdobích, je při udržování aktivního kompostu během zimy nejdůležitější kontrola vlhkosti. U systému hromady to může být náročné, neboť déšť vsakuje do země i do kompostu. Hromady kompostu mějte dobře zakryté, abyste zabránili přímému padání deště na hromadu.

biodegradable kitchen waste on soil. composting organic food leftovers. copy space

Kompostéry jsou uzavřeny jednotky, takže déšť není problém. I uzavřený kompostér však může být během zimních měsíců uvnitř příliš mokrý. Je to obvykle způsobeno nedostatkem uhlíkových materiálů, které absorbují vlhkost z dusíkatých materiálů, jako jsou kuchyňské zbytky. Vysoká vlhkost vzduchu také přispívá k nadměrné vlhkosti, neboť většina kompostérů je provzdušněna. Přidejte uhlíkové materiály, jako je rašelina nebo suché listy, které absorbují vlhkost, a otevřete všechny odtokové otvory v kompostéru.

Různé způsoby kompostování mají různé postupy pro přezimování kompostu. V podstatě jde o kontrolu teploty a vlhkosti. Následují základní metody kompostování a jak je lze použít k zajištění kompostu během zimních měsíců.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co dělat po negativní zkušenosti s obchodem

Všichni jsme pouze lidé, a tak se nám ne...

Kvalitní batohy a rezervoáry CamelBak pro vaše pohodlí i na daleké trasy na kole

Většina cyklistů, kteří chtějí podat co největší výkon a ujet...

Plazmový hořák: Účinné zařízení pro dělení materiálů

Plazmový hořák umožňuje řezání materiálů plazmou. Tento způsob je...