Pokud s kompostováním začínáte, možná se ptáte, jestli je v pořádku, nebo dokonce zda lze kompostovat přes zimní měsíce. Zásoba kompostovatelných materiálů z vaší zahrady sice klesá, když je listí shrabané a mráz „zapnutý“, ale proud kompostovatelného kuchyňského odpadu se s největší pravděpodobností kvůli mrazu a sněhu nezmenší.
Naštěstí je absolutně možné pokračovat v úspěšném kompostování i během zimy. Dokonce můžete s kompostováním i začínat v zimě. I když se proces rozkladu zpomalí, když teplota klesne, úplně se nezastaví nebo alespoň ne na dlouho. Bakterie, houby a jiné mikroby, jakož i větší dekompostéry, stejnonožky, svinky a žížaly, mohou přežít v kompostu po celý rok a začnou rozkládat organickou hmotu, jakmile se trochu oteplí.
Jediný čas, kdy se rozklad zastaví, je tehdy, když jsou materiály v hromadě kompostu zcela zmraženy. Máte-li však velkou kompostovou hromadu nebo uzavřený kompostér, je pravděpodobné, že organická hmota uvnitř zůstane dostatečně teplá, aby nezamrzla ak rozkladu dojde iv zimě. Klíčem k tomu, aby kompost zůstal aktivní i během zimy je příprava.
Příprava na zimní kompostování
Obsah vaší zimní kompostovací hromady může být stejný po celý rok. Zahrnuje kuchyňské zbytky, jako jsou ovocné slupky, kůry a jadérka. Spolu se zeleninou, včetně dýňových a cibulových slupek. Do kompostu může jít také kávová usazenina a papírové filtry. Spolu s čajovými lístky a čajovými sáčky bez sponek a nálepek. Skvělým doplňkem do kompostu jsou také vaječné skořápky.
Pokračujte v přidávání uhlíku
Nejprve je třeba si zapamatovat, že kompost musí být krmen správným poměrem zelených (dusík) a hnědých (uhlík) přísad. Přes zimu se ve vaší kuchyni budou produkovat zelené materiály, ale většina hnědé hmoty, jako jsou sušené listy, sláma a zbytky rostlin, se vyprodukuje na podzim. Posbírejte podzimní listí a v pytli jej uložte na suché místo v blízkosti kompostu, abyste vyvážili zelené zbytky, které přibývají přes zimu. Listy jsou skvělým zdrojem uhlíku. Mějte na paměti, že k vyvážení zelené přidané do kompostu je zapotřebí trochu více hnědé hmoty.
Aktivní kompost izolujte
I v nejchladnějším počasí musí být mikroby v kompostu udržovány aktivně. To znamená zajistit, aby zůstali v teple. V rámci přípravy sesbírejte na podzim hotový kompost, aby se přes zimu vytvořil prostor pro nové přírůstky do směsi. Použijte jej pro pokojové rostliny, rozložte jej po trávníku, po zahradě a kolem keřů. Kompostér na zimu přesuňte na slunce nebo do teplejší části dvora. Při výběru jeho umístění buďte realističtí, zvažte, jaké to bude přikládat kuchyňský odpad v silných deštích, větru nebo při nízkých teplotách. Přestavbu začněte vrstvou listí, případně slámou, kartonem či pilinami. Do středu vložte aktivní část a poté ji zakryjte další hnědou hmotou. Tím se izoluje aktivní kompost.
Sledujte vlhkost
V chladných a deštivých obdobích, je při udržování aktivního kompostu během zimy nejdůležitější kontrola vlhkosti. U systému hromady to může být náročné, neboť déšť vsakuje do země i do kompostu. Hromady kompostu mějte dobře zakryté, abyste zabránili přímému padání deště na hromadu.
Kompostéry jsou uzavřeny jednotky, takže déšť není problém. I uzavřený kompostér však může být během zimních měsíců uvnitř příliš mokrý. Je to obvykle způsobeno nedostatkem uhlíkových materiálů, které absorbují vlhkost z dusíkatých materiálů, jako jsou kuchyňské zbytky. Vysoká vlhkost vzduchu také přispívá k nadměrné vlhkosti, neboť většina kompostérů je provzdušněna. Přidejte uhlíkové materiály, jako je rašelina nebo suché listy, které absorbují vlhkost, a otevřete všechny odtokové otvory v kompostéru.
Různé způsoby kompostování mají různé postupy pro přezimování kompostu. V podstatě jde o kontrolu teploty a vlhkosti. Následují základní metody kompostování a jak je lze použít k zajištění kompostu během zimních měsíců.