Příliš superlativ může dítě zklamat. Sedm tipů pro efektivní pochvalu

Date:

Pokud nechválíte upřímně, nechvalte vůbec.

V tradičních kulturách po celém světě se v minulosti rodiče obvykle pochvale svých dětí vyhýbali. Obávali se, že příliš chvály nafoukne jejich ego. Že budou zbytečně samolibé a namyšlené, když budou neustále poslouchat, jak jsou úžasné.

Moderní metody rodičovství založené na vědeckých výzkumech však říkají něco jiného. Pochvala má na děti pozitivní vliv a je efektivní výchovnou strategií.

Spojuje se se zlepšenými výsledky ve škole, zvýšenou vnitřní motivací chovat se laskavě a nápomocně a zvýšenou sociální kompetencí – tedy například schopností komunikovat, spolupracovat v týmu či řešit konfliktní situace.

Chvála má však i své temné stránky ai zde platí, že je třeba vědět, jak na ni. Všechny známé fráze jako „ty jsi tak chytrý/á“ či „jsi tak chytrý/á“, mohou podkopávat nezávislost a sebevědomí dětí.

Může se snadno stát, že budou až příliš závislé na souhlasu a odebrání ostatních a jejich vnitřní motivace se zasekne na bodě mrazu. Takže, velmi záleží také na tom, jakým způsobem své děti pochválíte.

Americká klinická psycholožka a matka tří dětí Cara Goodwin sesumarizovala sedm tipů založených na důkazech, kterými radí, jak chválit děti efektivně:

Čtěte

  1. Chvalte proces, ne osobnost dítěte

Dítě chceme pochvalou přesvědčit zejména o tom, že jeho úsilí se vyplácí. Proto je třeba výkon hodnotit odděleně od osobnostních rysů, které nezmění tak snadno (například inteligence nebo krása).

Když ve své snaze neuspějí, nebudou neúspěch připisovat vlastní identitě, nebudou se obviňovat a neztratí tak velmi potřebnou vnitřní motivaci.

Příkladem může být výzkum z roku 1998, kde byly testovány dvě skupiny dětí. Té první se po absolvování úkolů řeklo, že byly úspěšné, protože jsou chytré.

Druhé skupině řekli, že byly úspěšné, protože tvrdě pracovali. Když se jim nabídla nová řada hádanek a úkolů, děti ve druhé skupině si mnohem pravděpodobněji vybraly náročnější problém a řešení je bavilo, protože důvěřovaly svým schopnostem.

Co neříkat: Tvá slohová práce je výborná. Jsi velmi moudrý/á.

Co říci místo toho: Tato slohová práce je výborná. Vidět, že jsi na ní tvrdě pracoval/a.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Jak vybrat nejlepší roční období pro párty ve stanu

Koncept vaší oslavy jednoznačně ovlivní i počasí. Které roční...

Bazar stavebních strojů: Ideální místo pro nákup kvalitní techniky za rozumnou cenu

Bazar stavebních strojů představuje širokou nabídku použitých stavebních strojů,...