Ženám a dětem, které nosí, jde o život.
Manželé Parmarovi se z Kyjeva domů do britského Lutonu vrátili po téměř měsíci. Do hlavního města Ukrajiny přicestovali za svými čerstvě narozenými dvojčaty, která jim porodila náhradní matka.
Zatímco manželé řešili vyřizování dokumentů, zaútočilo Rusko na Ukrajinu. Parmarovi zažili útok na Kyjev a spolu s novorozenci se skrývali v bunkru. Ze země se jim podařilo dostat za velmi dramatických okolností.
„Budeme si užívat každou vteřinu s těmito krásnými miminky,“ říká pro BBC Manisha Parmarová z bezpečí svého domova.
Ne všichni však mají takové štěstí.
Těhotenství za deset tisíc eur
Izraelští manželé Haimanovi na narození svého dítěte prostřednictvím ukrajinské surogátní matky teprve čekají. Se ženou žijící na Záporoží si pravidelně telefonují, ale do země se nedostanou, přestože termín narození jejich dítěte se blíží.
Jde jen o zlomek problémů a tragédií, které ruská invaze na Ukrajině způsobuje všem, kteří jsou zapojeni do náhradního mateřství: neplodným párům, náhradním matkám, agenturám, klinikám a samozřejmě narozeným dětem.
V Ukrajině je náhradní mateřství legální od roku 2000. Možnost využít k vynošení a porození dítěte jinou ženu mají oddané a heterosexuální páry, které disponují dokumentací o neplodnosti. Ročně se na Ukrajině podle odhadů takto narodí 2000 až 2500 dětí.
Zájem o Ukrajinu jako místo pro vynošení dítěte náhradní matkou stoupl zejména po roce 2015. Tehdy země jako Indie, Thajsko a Nepál zakázaly tuto možnost pro zahraniční páry. Stalo se tak po opakovaných zprávách o vykořisťování žen, podstupujících náhradní mateřství.
Pozornost lidí, toužících po dětech, se na Ukrajinu pochopitelně zaměřila iz finančních důvodů.