Psycholožka o uprchlících: To, co přežívají, se nedá slovy ani vyjádřit

Date:

Válka je jedna z nejstresujících událostí, jaké člověk může zažít. Když pro ni musí utíkat z domova, je o to strašnější, protože se mu rozpadá celý život. Zranitelní jsou stejně dospělí i děti a jejich přežívání na útěku je velmi náročné fyzicky i psychicky.

Psychoterapeutka JANA RAČKOVÁ VYSKOČIL vysvětluje, jak aktuální krizovou situaci přežívají lidé prchající z Ukrajiny, zda je obtížné pro člověka narychlo se adaptovat na nové prostředí, i proč je nutná rychlá psychologická pomoc pro válečné uprchlíky.

Co se děje v člověku, který utíká před válkou?

Slova jsou příliš málo na to, aby obsáhla naprosto vše, co člověk prožívá. Když se děje něco takového jako válka, člověk ztrácí pocit bezpečí a představu, že svět je bezpečné místo.

Jedná se o naivní pravdy, které v sobě máme všichni a drží nás v pohodě. Ve válce se však toto všechno hroutí. Jistoty, které si člověk buduje, se najednou rozpadnou a přestanou existovat. A to je velmi náročné na přežití.

Migration crisis on the border with Belarus

Dalo by se to popsat jako šok?

Určitě. Je to opravdu velký šok, i proto některým lidem, kteří unikají před nebezpečím, pocitově možná ještě nedochází, co se vlastně děje. Pokud si najdou místo, kde budou moci zůstat na delší období, tehdy tyto pocity přijdou a všechno se jim začne v hlavě přehrávat. Tehdy může nastat ještě náročnější období.

Je útěk před válkou jeden z nejstresujících zážitků, které člověk může zažít?

Určitě. Je to nepředstavitelné. Všechno, co dosud existovalo, se rozpadá, a člověk musí začít fungovat nově, od nuly. Je to strašně velký zásah pro tělo, psychiku a celého člověka, ale také pro rodinu a národ.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co dělat po negativní zkušenosti s obchodem

Všichni jsme pouze lidé, a tak se nám ne...

Kvalitní batohy a rezervoáry CamelBak pro vaše pohodlí i na daleké trasy na kole

Většina cyklistů, kteří chtějí podat co největší výkon a ujet...

Plazmový hořák: Účinné zařízení pro dělení materiálů

Plazmový hořák umožňuje řezání materiálů plazmou. Tento způsob je...