Evropští liberálové udělili členství ukrajinské vládnoucí straně Sluha lidu

Date:

Ukrajinskou politickou stranu Sluha lidu, kterou založil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, přijali v úterý za člena Aliance liberálů a demokratů za Evropu (ALDE), která je přidružená k Liberální internacionále. Informuje o tom bruselský zpravodaj TASR.

Europoslanci mají oblečená nebo drží trička na podporu Ukrajiny na mimořádném zasedání Evropského parlamentu v Bruselu, 1. března 2022.

Lídři aliance evropských liberálních stran na svém pondělním mimořádném setkání svolaném v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině navrhli udělit status dočasného přidruženého člena straně Sluha lidu. Předsednictví ALDE tento návrh přijalo, v úterý však rozhodlo o začlenění ukrajinské vládnoucí strany do liberální politické rodiny.

Plné členství strany Sluha lidu ještě potvrdí Rada ALDE na svém zasedání v Dublinu v červnu 2022.

ALDE je celoevropská politická rodina složená ze 60 národních liberálních stran z celé Evropy, které působí zejména v Evropské unii. ALDE je přidružená k Liberální internacionále a je uznávanou evropskou politickou silou.

„Lídři našich členských stran spolu s předsednictvím jednotně odsuzují a odmítají nevyprovokovanou a neopodstatněnou vojenskou agresi ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. Útok na suverénní, demokratickou a proevropskou zemi je útokem na naše liberální hodnoty, kterých si tak velmi vážíme,“ uvádí se v prohlášení ALDE.

Digital certificate for vaccination validation. Blurred flag of European Union EU for copy space in background. Screen design is just concept design. 3D rendering.

Strana Sluha lidu, kterou úředně zaregistrovali v roce 2018, je z právního hlediska nástupcem Strany rozhodné změny, která existovala od dubna 2016.

V dubnu 2019 Zelenskyj jako kandidát této strany získal 73 procent hlasů ve druhém kole prezidentských voleb. V parlamentních volbách z července 2019 strana získala 254 mandátů ve 450-členném parlamentu. V komunálních volbách v roce 2020 získala více křesel než všechny ostatní zúčastněné strany.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co dělat po negativní zkušenosti s obchodem

Všichni jsme pouze lidé, a tak se nám ne...

Kvalitní batohy a rezervoáry CamelBak pro vaše pohodlí i na daleké trasy na kole

Většina cyklistů, kteří chtějí podat co největší výkon a ujet...

Renovace laku auta – dejte sbohem zašlému autolaku

Nejen u starších vozidel se lze setkat s lakem,...