Psycholožka o uprchlících: To, co přežívají, se nedá slovy ani vyjádřit

Date:

Válka je jedna z nejstresujících událostí, jaké člověk může zažít. Když pro ni musí utíkat z domova, je o to strašnější, protože se mu rozpadá celý život. Zranitelní jsou stejně dospělí i děti a jejich přežívání na útěku je velmi náročné fyzicky i psychicky.

Psychoterapeutka JANA RAČKOVÁ VYSKOČIL vysvětluje, jak aktuální krizovou situaci přežívají lidé prchající z Ukrajiny, zda je obtížné pro člověka narychlo se adaptovat na nové prostředí, i proč je nutná rychlá psychologická pomoc pro válečné uprchlíky.

Co se děje v člověku, který utíká před válkou?

Slova jsou příliš málo na to, aby obsáhla naprosto vše, co člověk prožívá. Když se děje něco takového jako válka, člověk ztrácí pocit bezpečí a představu, že svět je bezpečné místo.

Jedná se o naivní pravdy, které v sobě máme všichni a drží nás v pohodě. Ve válce se však toto všechno hroutí. Jistoty, které si člověk buduje, se najednou rozpadnou a přestanou existovat. A to je velmi náročné na přežití.

Rear view of unrecognizable parent of elder brother holding hand of child against tent in migrant camp

Dalo by se to popsat jako šok?

Určitě. Je to opravdu velký šok, i proto některým lidem, kteří unikají před nebezpečím, pocitově možná ještě nedochází, co se vlastně děje. Pokud si najdou místo, kde budou moci zůstat na delší období, tehdy tyto pocity přijdou a všechno se jim začne v hlavě přehrávat. Tehdy může nastat ještě náročnější období.

Je útěk před válkou jeden z nejstresujících zážitků, které člověk může zažít?

Určitě. Je to nepředstavitelné. Všechno, co dosud existovalo, se rozpadá, a člověk musí začít fungovat nově, od nuly. Je to strašně velký zásah pro tělo, psychiku a celého člověka, ale také pro rodinu a národ.

Z Ukrajiny utíkají statisíce lidí, zejména zranitelné skupiny. Jak to celé přežívají děti?

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kvalitní batohy a rezervoáry CamelBak pro vaše pohodlí i na daleké trasy na kole

Většina cyklistů, kteří chtějí podat co největší výkon a ujet...

Renovace laku auta – dejte sbohem zašlému autolaku

Nejen u starších vozidel se lze setkat s lakem,...

Plazmový hořák: Účinné zařízení pro dělení materiálů

Plazmový hořák umožňuje řezání materiálů plazmou. Tento způsob je...